Numizmatika – egy új hobbi

A barátommal 5 éve élünk boldog párkapcsolatban. Nem indult könnyen az ismerkedésünk, és sokáig tartott, mire a kapcsolatunk eljutott oda, hogy azt már szilárdnak lehet nevezni. Ez után azonban minden jól alakult, 2 éve össze is költöztünk. A személyisége és a sokoldalúsága már az elején is lenyűgözött, de még mindig tud meglepetéseket okozni azzal, hogy hányféle dolog iránt érdeklődik. Fontos neki az olvasás, de emellett szeret sportolni is (leginkább focizni), sőt, a kultúra, a színház és a múzeumok iránt is érdeklődik. Sokat jár társaságba, és számos baráti köre akad, de ha ahhoz van kedvem, szívesen tölti az idejét velem otthon, egy-egy csöndesebb hétvégén. Amikor azt hittem, hogy már mindent tudok róla, néhány hónapja egy új oldalát ismertem meg. Pontosabban kiderült, hogy egy olyan hobbija is van, amelyről korábban nem tudtam. Ez pedig a régi érmék gyűjtése.

Sokat mesélt nekem a témáról, és ennek köszönhetően nemcsak azt tudtam meg, hogy egyáltalán léteznek még ilyen pénzek, de azt is, hogy komoly értékkel bírnak. El lehet tehát adni őket, de akár vásárolni is. A barátom által legjobbnak tartott, érmékkel foglalkozó cég a Procopius Numizmatika érmeboltja. Kíváncsiságból megnéztem a honlapjukat, és nagyon tetszett. Különösen a Numizmatika – a régi pénzek gyűjtése, tudománya és szenvedélye című, különösen informatív oldalt ajánlom!

Innen megtudhatjuk, hogy a régi pénzek gyűjtésével, tudományával és szenvedélyével foglalkozó numizmatika egy nagyon érdekes tudományág. Nem véletlenül használom a tudományág szót: ez egy olyan hobbi, amely mára segédtudománnyá nőtte ki magát. Ráadásul az egyik legrégebbi hobbi, és nem csak önmagában érdekes, hanem adalékul szolgálhat a történészeknek és a régészeknek is. Ha elolvassuk az itt látható rövid összefoglalót, akkor láthatjuk, hogy a numizmatika igen régre nyúlik vissza, több, mint 200 éves múlttal rendelkezik. Már a római császárok is űzték, köztük Augustus. És itt nemcsak arra kell gondolni, hogy már a római császárok is vertek érméket, hanem konkrétan a pénzek gyűjtésére. Augustus ugyanis nagy szenvedéllyel vetette bele magát az érmék felkutatásába. Ha ez még nem lenne elég, a numizmatika a római kort megelőzően is létezett már, méghozzá jóval korábban. A mai Anatólia térségében a lüdiaiak már vertek pénzt, innen terjedt el aztán a numizmatika a világ különböző térségeibe, köztük a görög és római területekre. A hobbi, egyben tudományág tovább élt a középkorban, majd az újkorban is. Olyan híres figurák folytattak numizmatikai tevékenységet, mint Petrarca itáliai költő, Bonifác pápa, és a Napkirály, azaz, XIV. Lajos. A numizmatika mint tudományág megteremtőjének egy németalföldi művészt, Hubert Goltziust tekinthetjük.

Nagyon érdekes, hogy mennyire sokrétű feladat meghatározni egy érme értékét, ami persze nem független az adott darab típusától sem. Több segédtudományt is fel kell használni a folyamat során: így a heraldika, a paleográfia (régi szövegek tanulmányozása), és a kultúra, valamint a földrajz ismerete is elengedhetetlen. Éppen ezért érdemes nem a magunk szakállára megkísérelni meghatározni egy érme értékét, hanem a fenti tudományágakban profi szakemberekhez fordulnunk. Ilyeneket találhatunk a Procopius Numizmatikánál, a fenti linken lévő Numizmatika – a régi pénzek gyűjtése, tudománya és szenvedélye oldalon. A vizsgálat során kiderülhet, hogy komoly értékkel bíró érmékkel rendelkezünk, még akkor is, ha korábban erről nem is volt sejtésünk.

Az biztos, hogy a barátom újonnan megismert hobbijából én is sokat tanultam.